SPRÁVA Z MISIÍ – SANGERLAYA

DECEMBER 2020

Milí priatelia a dobrodinci. Po istom čase sa vám opäť hlásime z našej misie na Hondurase

S radosťou v srdci vám oznamujeme, že naša komunita v Sangrelaya sa od konca roku 2020 rozrástla o ďalších dvoch spolubratov, rehoľného brata Ľubomíra Žemlu, CM a kňaza Jozefa Kudlu, CM.

Tento rok je rokom pandémie COVID-19.  Vírus ovplyvnil nielen život i aktivity mnohých ľudí v  našej farnosti, ale i na celom svete. Počas mesiacov marec až jún 2020 sa život vo farnosti úplne zastavil. Neslúžili sa sv. omše, nenavštevovali sa komunity, len sa vysielala sv. omša prostredníctvom diecézneho rádia „Voz del pueblo“. Ľudia sa modlili buď vo svojich rodinách alebo v kostole a to v malých skupinkách, rozdelených podľa časového harmonogramu. Kostoly ostali počas celej doby pandémie otvorené a prístupné na osobnú modlitbu.

Počas tohto obdobia štát obmedzil voľný pohyb ľudí. Obmedzenia sa týkali hlavne dopravy a prechodu medzi jednotlivými okresmi. Nefungovala autobusová doprava a raz za dva týždne /podľa posledného čísla občianskeho preukazu/ sme mohli ísť do najbližšieho mesta kúpiť si základné potraviny.

Tohto času sa život vo farnosti ale i na Hondurase postupne vracia do svojho normálu. Už je možné cestovať do mesta jeden krát do týždňa, začala premáva aj autobusová doprava a  už navštevujeme aj jednotlivé komunity a vysluhujeme sviatosti. 

Pred dvoma mesiacmi sme obnovili aj práce na najväčšom projekte a to stavbe farského kostola, ktorý ako ten pôvodný, bude zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi. Aktuálne sa dokončujú práce na jeho pokrytí. 

Tohtoročný mesiac november bol pre našu misiu veľmi náročný. Bol poznačený dvoma hurikánmi ETA a IOTA, ktoré zasiahli aj našu farnosť v Sangrelaya.

Prvý hurikán ETA sa v utorok 3.11. 2020 sformoval na hurikán 4 kategórie. Spôsobil veľké povodne, zničil viaceré mosty a zaplavil mnoho domov. Rodiny s deťmi v niektorých oblastiach ostali počas dvoch noci intenzívnych dažďov, uväznené na strechách svojich domov. Voda im siahala až po spodnú časť krytiny. Tieto rodiny stratili všetko materiálne zabezpečenie. Niektoré z nich si postavili provizórne ubytovanie z igelitov a plechovej krytiny na hlavnej ceste, aby si zachránili aspoň holý život.

Asi týždeň bola cestná doprava vo viacerých častiach Hondurasu úplne paralyzovaná. V našej farnosti ostalo viacero komunít úplne nedostupných a mnohé domy boli úplne zaplavené. Čo sa týka nášho Misijného centra Božieho Milosrdenstva, voda zaliala len časť pozemku, pričom chýbalo necelých 20 cm, aby zaplavila aj náš dom. V túto noc sme mali nočné bdenie spojené s modlitbami a očakávaním, ako celá situácia dopadne. 

Ľudia sa nestihli spamätať a prišiel druhý hurikán IOTA. Aj on zasiahol našu farnosť a to v utorok 17.11.2020. Podľa národného centra hurikánov v USA na Floride, bol hurikánom piatej teda najvyššej kategórie. Boli sme veľmi ustarostení, nakoľko epicentrum hurikánu smerovalo priamo na našu farnosť. Avšak v poslednej chvíli sa jeho smer zmenil  a zasiahol našu farnosť len okrajovo. Hurikán udrel vo farnosti asi hodinu pred polnocou a trval asi do siedmej hodiny rána. Nakoľko naša misijná stanica, teda Centrum Božieho Milosrdenstva je situované asi 100 metrov od mora, očakávali sme aj možnú prívalovú vlnu, ktorá vďaka Božej ochrane neprišla. Od poludnia nového dňa namiesto prívalovej vlny prišla tropická búrka a opäť zaplavila mnohé domy, ale ľudia už boli lepšie pripravení. Skôr ako dorazil hurikán i tropická búrka, viaceré rodiny s deťmi už opustili svoje domovy a nasťahovali sa k svojim príbuzným. Aj keď voda opäť zaplavila mnohé domy, naše Misijné centrum opäť bolo ochránene do záplavy. Avšak v niektorých komunitách bola situácia podstatne vážnejšia. V komunite „San José de la Punta“, hurikán zničil cca 8 domov pričom z niektorých ostala len základová platňa. V tej istej komunite ostala poškodená aj strecha nášho kostola.

V ďalšej komunite „Pueblo Nuevo“ hurikán poškodil viacero domov, ale žiaľ zničil i náš kostol. Voda v spojení so silným vetrom podmyla jeho základy a jedna časť sa zrútila. Aj keď je situácia v tejto komunite veľmi vážna, vďaka Bohu si nevyžiadala žiadne obete na ľudských životoch. Nech je za to oslávený všemohúci Pán.

Po upokojení situácie sme spoločne so sestrami Dcérami kresťanskej  lásky urobili vizitu najviac postihnutých komunít. Niektorým  rodinám sme pomohli kúpiť aspoň základné potraviny na prežitie. Aktuálne hľadáme možnosť, ako pomôcť tým rodinám, ktoré prišli o svoj dom, alebo ako pomôcť ľudom z komunity Pueblo Nuevo,  postaviť si nový kostol.

Veľmi pekne ďakujeme za vaše modlitby i materiálnu pomoc a naďalej sa odporúčame do vašich modlitieb.

                                                                            

Za misionárov na Hondurase: p.  Jozef Noga CM

Mediálni partneri

Partner LUX televízia  Partner Rádio LUMEN  Partner Katolícke noviny  Partner Darcovská SMS ZACHEJ.sk

Sponzori

Sponzor Tlačiareň Kubík Sponzor Varínska tlačiareň