Albánsko

Sestička Fabiana píše

Máme malých miništrantov, no sme radi, že sú. Veľkí zatiaľ nechcú slúžiť pri oltári. Na Vianoce sme po prvýkrát chodili po domoch s radostnou zvesťou narodenia Ježiška v Betleheme. Bolo to krásne. Ľudia boli udivení a dojatí, lebo to ešte nezažili. 

Často ideme k starým a chorým ľuďom. Mnohí majú problém zaplatiť si lieky, lebo sú drahé. Nezostane im ani na chlieb. Preto pomáhame s potravinami. Pomoc dostávajú aj slobodné mamičky, ktoré sú tu na okraji spoločnosti.

Sestrička Fabiana SMVS píše

S deťmi sme pripravili na Vianoce scénku, po ktorej sme im dali balíčky so sladkosťami.  Pre nich je to vzácne, pretože mnohé rodiny sú chudobné, ledva  majú múku na chlieb. 
Na krst Pána, prijali krst a ostatné sviatosti, manželia Ndue a Marta, ktorí žijú v dedinke, kam chodievame. Modlíme sa za nich, aby rástli vo viere, ktorú prijali.

Svedectvá misionárov - s. Fabiána SMVS

Na misiách pôsobím už siedmy rok. Moja cesta na misie bola zvláštna, nečakaná. Keď ma sestrička provinciálna oslovila, pôsobila som druhý rok v kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. V prvom momente som si myslela, že sa asi pomýlila. Vtedy som ešte nevedela, či mám povolanie na misie. Týmto oslovením sa začal vo mne vnútorný boj. Nevedela som čo je Božia vôľa.

Nie som typ, ktorý sa rýchlo učí jazyky, vedela som že to bude ťažké. Jedna vec mi pomohla rozhodnúť sa: poslušnosť a láska. Uvedomovala som si:  ak  pôjdem s poslušnosťou, budem  mať Božie požehnanie. Ak si  však nezvyknem, alebo prídu iné neprekonateľné problémy, tak je to znamenie že mám zmeniť smer.

Problémy prichádzali, ale nie neprekonateľné. S Božou pomocou  kráčame v ústrety ľuďom , ktorých nám posiela.

Teraz, keď sa spätne pozerám, vnímam, že každý človek zanecháva na mieste, kde žije nejakú stopu. Stopu, ktorá je originálna a jedinečná ako on sám.

Čo ma najviac prekvapilo na tejto krajine?

Vzdialenosti- niektorí ľudia žijú na miestach, kde sa auto nedostane.  Taktiež ekonomická situácia. Mnohí nemajú na základné potraviny. Nezamestnanosť, ktorá ich núti živoriť. Rôzne tradície , ktoré sú pre nás nepochopiteľné, oni to však berú ako zákon.

Prečo by ľudia na Slovensku mali podporiť Boj proti hladu?

My na Slovensku tiež nevieme či a  kedy aj náš štát bude potrebovať práve takúto pomoc. Tým, že pomáhame iným ľuďom, zvolávanie Božie požehnanie aj na seba, na našu prácu, na ľudí s ktorými žijeme.

Na Slovensku máme dostatok organizácií ktoré sa starajú o chudobných. Sú však krajiny, kde takéto organizácie chýbajú.

Modlime sa, aby sme boli vnímaví na potreby iných ľudí, aj v našom okolí, kde žijeme. Aby sme nestratili citlivosť pre trpiacich a opustených ľudí, zvlášť v tejto ťažkej situácii korona  krízy.

s. Fabiána  Angušová SMVS

Sr. Fabiana

Tento pán býva v dedine, ktorá sa nachádza v horách. Ľudia tu nebývajú tak blízko pri sebe, ako u nás. Cesta tam je horská, kamenistá a nepohodlná. Je už dlhšie bez práce a s manželkou Donikou majú okrem dvoch synov aj dcérku Lauru. Keď bola Donika naposledy tehotná, prišla za naším kňazom a chcela si dieťa vziať. Bála sa, lebo videla, že nemajú z čoho žiť. Kňaz ju povzbudil a povedal jej, že s Božou pomocou dieťa vychová. Donikin manžel si rád vypije. Tu pália vlastný alkohol v takmer každom dome. Odvtedy im pomáhame, ako sa len dá. Snažíme sa, aby nedostali všetko zadarmo, motivujeme ich k práci. Donika nám posiela muža, aby nám pomohol s ťažšími prácami okolo nášho domu.

Modlíme sa za nich, je to naozaj boj o prežitie. No vidíme, že Boh naozaj pomáha svojim maličkým.

Sestrička Fabiana píše

V záhrade máme oleander, ktorý vyhnal veľa výhonkov. Chceli sme nimi upraviť okolie. Pomáhala nám pri tom naša mládež s Bushkashu.

Na fotke vľavo je Mateo a napravo Disardi. Udialo sa to náhodne, aj keď vlastne nič nie je náhoda. Mateo mal prípravu na prijatie sviatosti oltárnej a sviatosti zmierenia. Disardi sa prišiel za ním spýtať, kedy končí stretnutie. Zavolala som ich a spýtala sa, či by mi chceli pomôcť s výsadbou kríkov. Obidvaja súhlasili. Pristavila sa aj Mateova mama, ktorá sa čudovala, ako usilovne pracuje, hoci doma sa mu nechce pomáhať. No len čo skončili prácu, už ich nebolo :)

Počas piatkov v pôstnom období mávame krížovú cestu, potom katechizmus a na záver sa menšie deti hrávajú na dvore - teraz hrali futbal.

Albánsko február 2021

Pozdravujeme vás z Albánska.

A posielame vám fotku, kde sú ženy pochádzajúce z dedinky Lundra. Je to asi 3 hodiny peši cez horu. Jedna z tých žien sa volá Moza, meno druhej som si nezapamätala. V tejto dedine býva už málo rodín, prevažne starý ľudia.

Moza mi hovorila smutný príbeh: má tri deti a predtým jej muž mal prácu, no kamarát sa s ním v niečom nezhodol a chcel ho zabiť. Muž to prežil, ale má zdravotné ťažkosti. Opísala nám, v akej biede žijú a prosila nás o pomoc.

Pomohli sme im s potravinami a sľúbili sme, že ich prídeme pozrieť. Kúpili a darovali sme im vrece múky, ale to im nevystačí ani na mesiac, keďže si pečú každý deň chlieb. Je to ich hlavná poživeň.

Tá staršia pani má päť detí. Keď ešte ničoho niet na poli, zažívajú najväčšiu biedu. Nemá ani kravu, lebo tam hore je nedostatok pastvín. Má len jednu kozu, tak ako jej priateľka. Bieda ich prinútila zísť dole a darované potraviny si vyviezli na somárikovi.

My si ani nevieme predstaviť, v akých ťažkých podmienkach títo ľudia žijú.

Želáme vám  požehnaný čas a prosíme o modlitby, aby sme vedeli aj naďalej pomáhať tým najchudobnejším.

Sr. Fabiana, SMVS

Albánsko 2021 krst

Tu v Albánsku sa málokedy krstia malé deti ako na Slovensku- v perinke. Až keď sú deti väčšie a zatúžia po krste, sú pokrstené. Je to preto, lebo niektorí rodičia sú ľahostajní ku viere, iní zase nevedia, že krstom sa stávajú kresťanmi a dozvedia sa to až od svojich detí, ktoré chodia na katechizmus.

Tento krst bol v malom mestečku Ulza, kam chodíme na sv. omše v kostole,  zasvätenom sv. Markovi evanielistovi. Krstili sme dve deti- chlapec sa volé Ndue, má 9 rokov, dievča sa volá Luida a má 15 rokov. Na krste bola prítomná matka chlapca a brat dievčaťa, ktorý bol zároveň aj jej krsným.

Boh má množstvo možností, ako sa dáva poznať. Záleží na tom, či nájde otvorené srdce.

Sestričky satmárky z Albánska

Sestričky satmárky z Albánska pozdravujú ľudí na  Slovensku.

Počas sviatkov mali plné ruky práce s pečením koláčikov pre chudobných, kúpili trúbu na pečenie pre núdznu rodinu a pomáhali rodinám s deťmi, kde si rodičia nemôžu nájsť prácu.

Potešila ich ovečka, ktorej sa narodili malé jahniatka, stihli navštíviť kaplnku v horách, kde sa slúži sv. omša 2-3x do roka a spraviť si komunitnú fotečku u sestričiek z talianska v Suci.

A to všetko s radostným a pokojným srdcom.

Albánsko december 2020

Snažíme sa viesť ľudí k svojpomoci, aby mali pocit že si potraviny ktoré im dáme v" zarobili,že to nedostanú všetko zadarmo,tak nám pomohli s výsadbou stromčekov okolo nášho domu.

Sadenie stromčekov.Kedže ľuďom pomáhame s potravinami, pretože nemaju zamestnanie potom ich voláme aby nám urobili protisluzbu aby si vedeli vážiť čo dostanú.

Toto sú výrobky z nášho barana

Sr. Fabiana – Albánsko, december 2020

Albánsko november 2020

Keďže k sestričkám satmárkam prichádzajú deti z chudobných rodín, snažia sa ich motivovať, aby od nich nedostávali vždy všetko zadarmo. Je to zároveň aj výchovný prostriedok, lebo deti sú potom hrdé, že si danú vec aj zaslúžili. Sú to väčšinou drobné služby (pohrabanie záhrady, pomoc okolo domu a podobne...).

Boli aj v Stojane svätiť dom. Stretli sa s veľkou pohostinnosťou a srdečnosťou, napriek obrovskej chudobe.

Stránky

Mediálni partneri

Partner LUX televízia  Partner Rádio LUMEN  Partner Katolícke noviny  Partner Darcovská SMS ZACHEJ.sk

Sponzori

Sponzor Tlačiareň Kubík Sponzor Varínska tlačiareň